SUMMER LEAGUE TEAMS 2018


For Fixture Dates click Here

Result Cards MUST Be FULLY Completed and POSTED on TIME. A copy of how to complete a Result Card can be found on the Fixtures page. Thanks

Below is the individual leagues, with a list of registered players for each team. (*) Denotes Captain (LM) Denotes Life Memeber.

NAMES IN BLUE MEAN THEY HAVE PLAYED FOR THE SAME CLUB BUT DIFFERENT TEAM IN A HIGHER DIVISION - REMEMBER YOU CAN ONLY DO THIS TWICE AND THEN THEY REMAIN IN THAT TEAM.

TEAMS IN PURPLE MEANS THAT THEY PLAY THEIR HOMES GAMES ON A TUESDAY NIGHT.

Page Updated 31st August 2018

 

DIVISION 1 - Thursdays
1
Craneswater 'A'
4
Craneswater 'Q'
2
Portchester 'X'
5
Emsworth
3
Copnor 'A'
6
Bellair
TEAM NAME
TEAM NAME
Bellair
Craneswater 'A'
Lee HARDING (*)
Chris BISHOP
Rob HENLEY
Andy BOULTON (*)
Paul JAGGER
Stuart CALVER
Greg JONES
Pedro FERGUSON
Louis May
Tony HANSFORD (LM)
Tony MAY
Colin ROWE
Andy PEAT
Mike TALMONDT
Phillip SKINNER
Mick KIRBY
Steve WHITNEY
ROB KIRBY
.
.
.
.
.
.
Copnor 'A'
Craneswater 'Q'
Scott COMPTON (*) (LM)
Neil DAVIES
Lee EDEN
James GRAY
Mick HALL
Leon KELLEY
Kev HARDING
Tony LEE
Ant LACEY
Simon MURDOCH
Jon SUNDERLAND
Lee PAICE
Mark TILLISON
Ian RUSSELL
Steve TOMS (LM)
Josh SAWYER
Daniel COMPTON
Matt SMALL (*)
.
Jamie SUNDERLAND
.
Graeme TEGERDINE
.
.
.
.
.
.
Emsworth
Portchester 'X'
Phil ANDREWS
Justin ANDREWS
Wayne BRENCHLEY
Ashley BENDELL
Nick FEGAN
Charlie CRIPPS
Greg HARDING
Darren INCH
Chris HARDYMAN (LM) (*)
Matt JAMES
Gavin MENGHAM
Mark KINGSWELL
Bobby TERRY
Andy MACEY
Shaun TOMS
Jason TAME (*)
Tommy ONEIL
Neil TURP
.
.
.
PREVIOUS SUMMER DIV 1 WINNERS
YEAR
WINNERS
2018
?
2017
Craneswater 'A'
2016
Craneswater 'A'
2015
Copnor 'A'
2014
N/A
2013
Craneswater 'A'
2012
Craneswater 'A'
2011
Fareham
2010
Craneswater 'A'
2009
Portsmouth 'A'
2008
Craneswater 'A'
2007
Craneswater 'A'
2006
Craneswater 'A'
2005
Craneswater 'A'
2004
Craneswater 'A'
2003
Craneswater 'A'
2002
Craneswater 'A'
2001
Altis 'C'
DIVISION 2 - Thursdays
1
Craneswater 'R'
4
Craneswater 'Z'
2
Waterlooville 'B'
5
Waterlooville 'D'
3
BYE
6
Copnor 'D'
TEAM NAME
TEAM NAME
Copnor 'D'
Waterlooville 'B'
Bob BALDACCHINO
Nathan HICKLEY (*)
Tony BUSHNELL
Ben HOUNSOME
Steve GREEN
Shaun HOUNSOME
Dave GLOVER (*)
Colin JOHNSON
Andy HALL
Matt JOHNSON
Jay JOBBER
Keith NEIL
Barry MIHELL
Kelvin CONNOR
Lee RENDLE
Steve HUGHES
Ollie RENDLE
Heath SMITH
Oscar RENDLE
Terry HICKLEY
Wayne RENDLE
.
Tony SIMMONS
.
Craneswater 'R'
Waterlooville 'D'
Kendall CHIVERS
Glen GRESHAM
Chris DAVIES
Darren HARPER
Jim FRISBEE
Daniel HARVEST
Liam MELIA
Bill PHILLIPS
Pete PARSONS
Harry WILSON
John PEERS (*)
Jamie WILSON
Martin RICHARDSON
Lewis WILSON
James SORRELL
Steve WILSON (*)
Grant VERNON
Craig SKEGGS
Harry YARD
Russ LINKHORN
.
.
.
.
Craneswater 'Z'
.
Adi BINDING
.
Aaron BRETT
.
Dave CARTER
.
Ian CARTER (*)
.
Charlie GARDNER
.
Mark JONES
.
Arthur NEWLAND
.
Simon PETRIE
.
Mark PITMAN
.
Micheal WHITTAKER
.
.
.
.
.
PREVIOUS SUMMER DIV 2 WINNERS
YEAR
WINNERS
2018
?
2017
Craneswater 'Q'
2016
Bellair 'B'
2015
Craneswater 'Q'
2014
N/A
2013
Craneswater 'R'
2012
Craneswater 'Z'
2011
Emsworth (Ex pwc)
2010
Copnor 'B'
2009
Castle 'A'
2008
Bellair
2007
Emsworth
2006
Portchester 'X'
2005
Bellair
2004
Emsworth
2003
Copnor 'B'
2002
Southsea Cons
2001
Portchester 'X'
DIVISION 3 - Thursdays
1
Alexandra Bowls
4
North End Bowls
2
Pompey Royals
5
Waterlooville 'C'
3
Copnor 'B'
6
BYE
TEAM NAME
TEAM NAME
Alexandra Bowls
Pompey Royals
Tony BEST
Jon CHALLACOMBE
Ian COTTON
Martyn CHALLACOMBE
Karl DAVIES
Dave CHIVERS (*)
Alan FREEMANTLE
Paul CHIVERS
Dave HARFIELD
Jason ORCHARD
Paul HUNT
Steve ORCHARD
Matt SHEATH (*)
Paul TINSLEY
Paul TAYLOR
Chad WAINWRIGHT
John WILSON
.
.
.
.
.
Copnor 'B'
Waterlooville 'C'
Norman BRADFIELD (LM)
Rob DERRY Jnr
Derek FOSTER
Rob DERRY Snr (*)
Paul HARVEY
Gary GREEN
Dennis HUSHLEY (LM)
Dave PINK
Phil LEDINGTON
Andy PYCROFT
John OLDFIELD (LM)
Gary WILTON
Peter ROOK (LM)
Phil WATSON
Stacey WEARN
Barry WOOLLEY
John WYATT (*)
Zak TRUSCOTT
.
Rich ELLIOTT
.
.
North End Bowls
.
Tony ALLEN
.
Alan BASHFORD
.
Mike DOREY
.
Colin ELLIOTT (*)
.
Richard JONES
.
Adrian PLEDGE
.
Ian PLEDGE (LM)
.
Mark RICHMOND
.
.
.
.
.
.
.
PREVIOUS SUMMER DIV 3 WINNERS
YEAR
WINNERS
2018
?
2017
Waterlooville 'C'
2016
Pompey Royals
2015
Top Spot
2014
N/A
2013
Pompey Royals
2012
LPWMC Miscues
2011
Emsworth
2010
Alexandra Bowling
2009
Portsmouth Water Co
2008
Cue Ball 'A'
2007
Copnor Bhoys
2006
Carlton
2005
Craneswater 'Z'
2004
Portsmouth 'B'
2003
Emsworth
2002
Majestic Lions
2001
Crescent
DIVISION 4 - Tuesdays/Thursdays
1
Cowplain 'B'
4
Cowplain Misfits
2
Craneswater Dandy
5
LPWMC
3
Al's Club
6
BYE
TEAM NAME
TEAM NAME
Al's Club
Craneswater Dandy
Archie ARCHER
Rob DANDY (*) (LM)
Paul ASHMORE
Mel DAVIES
Jamie FARRELL
Brian ELSEGOOD
Andy HOWELL
Brian GARSIDE
Richie HOWELL
Nick HUTTON
Alex LINTER
Ioan MOON
Gary LINTER
Tom SPARKS
Kenny MORGAN
.
Trevor SANDER (*)
.
Karl SMITH
.
.
.
.
.
.
.
Cowplain 'B'
LPWMC
Gary CURTIS
Dean BATES
James CURTIS
Rich BURNETT Jnr
Will GARRETT
Rich BURNETT Snr
Pete GORVIN
Dave EASTERBROOK
Dave PITMAN
Ian FLEMING
Doug POWELL (*)
BILL PARSONS
Roy STEERE
Colin RICKETTS (*)
Richard WILLIAMS
Paul RICKETTS
.
Dave RIDDELL
.
Steve SCOTT
.
.
Cowplain Misfits
.
Ray AXTON
.
Malc BREWER
.
Duncan CAMPBELL
.
Ted DOWSE (*)
.
Adrian GREET
.
Dave LEVY
.
Ian SHUTTLE
.
Tom SHUTTLE
.
Brad WEEDON
.
Dave WEEDON
.
Josh WEEDON
.
PREVIOUS SUMMER DIV 4 WINNERS
YEAR
WINNERS
2018
?
2017
N/A
2016
N/A
2015
N/A
2014
N/A
2013
N/A
2012
Top Spot
2011
Portsmouth Royals
2010
Cueball Bowls
2009
Waterlooville 'X'
2008
Craneswater 'R'
2007
N/A
2006
N/A
2005
N/A
2004
N/A
2003
Craneswater 'Z'
2002
Post Office N/End
2002
Majestic Lions 'D'

Winter Season Dates as follows

Tuesdays -

Thursdays -

Please Don't Use The Links Below, Use Those on Index Page. Thanks