Winter Snooker Teams - 2018/19

 

For Peter Rook League Cup Fixtures & Tables - Click Here

For Dates and Fixtures - Click Here

For Winter League Tables - Click Here

For Main Index - Click Here

Result Cards MUST Be FULLY Completed and POSTED on TIME. A copy of how to complete a Result Card can be found on the Fixtures page. Thanks

Listed below is a list of handicaps for each team per league. (*) Denotes Captain, LM Denotes Life Memeber.

PLEASE NOTE THAT HANDICAPS FOR ALL CUP COMPETITIONS FOR ALL DIVISIONS ARE IN GREEN, SO PLEASE USE THESE. Thanks

PLAYERS THAT ARE IN PURPLE HAVE BEEN REGISTERED FOR 2 TEAMS, PLEASE INFORM IAN TO SAY WHAT TEAM THAT PLAYER IS GOING TO PLAY FOR.

Page UPDATED 7th December 2018

The names are still to be finalised, until we have the registrations forms back.

Division 1 (Thursdays)
1
COPNOR 'A'
6
BELLAIR
2
CRANESWATER 'A'
7
CRANESWATER 'Z'
3
CRANESWATER 'R'
8
CRANESWATER 'Q'
4
EMSWORTH 'A'
9
COWPLAIN 'Z'
5
WATERLOOVILLE 'A'
10
PORTCHESTER 'X'
TEAM NAME
.
TEAM NAME
.
BELLAIR 'A'

Comp H'cap

CRANESWATER 'R'

Comp H'cap

Rob HENLEY
65
Andy WHITE
75
Lee HARDING *
80
Harry YARD
75
Paul JAGGER
80
Chris DAVIES
50
Greg JONES
100
Liam MELIA
65
Andy Peat
50
Pete PARSONS
50
Tony MAY
90
Grant VERNON
50
Phil SKINNER
70
John PEERS *
45
Steve WHITNEY
65
Martin RICHARDSON
60
.
.
James SORRELL
50
.
.
Jim FRISBEE
55
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
COPNOR 'A'

Comp H'cap

CRANESWATER 'Z'

Comp H'cap

Scott COMPTON * LM
100
Adrian BINDING
75
Lee EDEN
80
Aaron BRETT
85
Mick HALL
70
Dave CARTER
25
Dan COMPTON
65
Ian CARTER *
75
Ant LACEY
85
Mark JONES
70
Jon SUNDERLAND
80
Arthur NEWLAND
45
Mark TILLISON
90
Simon PETRIE
70
Steve TOMS LM
95
Charlie GARDNER
70
Kev HARDING
70
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
COWPLAIN 'Z'

Comp H'cap

EMSWORTH 'A'

Comp H'cap

Frank BAXTER
70
Phil ANDREWS
60
Rob FURBY
65
Wayne BRENCHLEY
60
Terry HICKLEY
65
Greg HARDING
95
Steve HUGHES
90
Chris HARDYMAN * LM
85
Heath SMITH
75
Gavin MENGHAM
75
Dave PARSONS *
60
Tommy O'NEILL
75
Trev POWELL
50
Hugh POLLARD
80
Dave REES
95
Shaun TOMS
65
Andy HALL
65
Nick FEGAN
95
Pete FERGUSON
75
Bobby TERRY
90
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.

CRANESWATER 'A'

Comp H'cap

PORTCHESTER 'X'

Comp H'cap

Andy BOULTON *
100
Ashley BENDELL
80
Chris BISHOP
80
Charlie CRIPPS
45
Pedro FERGUSON
100
Just ANDREWS
80
Tony HANSFORD LM
95
Mark KINGSWELL
80
Mick KIRBY
75
Matt JAMES
90
Rob KIRBY
95
Jason TAME *
90
Stuart CALVER
80
Andy MACEY
65
Colin ROWE
60
Neil TURP
70
Mike TALMONDT
100
Darren INCH
60
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
CRANESWATER 'Q'
Comp H'cap
W'VILLE 'A'
Comp H'cap
Neil DAVIES
50
Rich BURNETT Jnr
70
Jamie FARROW
100
Brian DOBSON
55
James GRAY
75
Russ LINKHORN
80
Leon KELLEY
55
Danny LUMSDEN
85
Tony LEE
70
Aaron SMITH
70
Adam GILLEN
50
Sam TINDELL
80
Josh SAWYER
50
Dusty TINGLEY *
85
Matt SMALL *
80
Jamie WILSON
90
Craydon CARUANA
50
Phil WATSON
75
Iain RUSSELL
75
.
.
Tom SPROATES
90
.
.
.
.
.
.
Previous Winter Div 1 Winners
YEAR
WINNERS
2018/19
?
2017/18
Craneswater 'A'
2016/17
Craneswater 'A'
2015/16
Craneswater 'A'
2014/15
Craneswater 'A'
2013/14
Craneswater 'A'
2012/13
Gosport 147
2011/12
Fareham
2010/11
Fareham
2009/10
Craneswater 'A'
2008/09
Craneswater 'A'
2007/08
Waterlooville 'A'
2006/07
Waterlooville 'A'
Division 2 (Thursdays)
1
COPNOR 'E'
6
COPNOR 'D'
2
POMPEY ROYALS
7
NORTH END BOWLS
3
WATERLOOVILLE 'D'
8
BYE
4
COWPLAIN GAS
9
EMSWORTH 'B'
5
WATERLOOVILLE ALLSTARS
10
WATERLOOVILLE 'C'
TEAM NAME
.
TEAM NAME
.
COPNOR 'D'

Comp H'cap

POMPEY ROYALS

Comp H'cap

Bob CHINNO
55
Jon CHALLACOMBE
90
Tony BUSHNELL
80
Martyn CHALLACOMBE
40
Oliver RENDLE
20
Dave CHIVERS *
40
Oscar Rendle
20
Paul CHIVERS
70
Dave GLOVER *
90
Paul TINSLEY
65
Andy HALL
60
Jason ORCHARD
55
Jay JOBBER
55
Steve ORCHARD
55
Wayne RENDLE
95
Chad WAINWRIGHT
65
Lee RENDLE
60
Jon WILSON
15
Tony SIMMONS
60
.
.
Steve GREEN
75
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
COPNOR 'E'

Comp H'cap

W'VILLE ALLSTARS
Comp H'cap
Norman BRADFIELD LM
55
James BUDD
100
Paul HARVEY
40
Steve FORSTER
55
Dennis HUSHLEY LM
55
Will FORSTER
40
Phil LEDINGTON
70
Mark LLOYD
100
John OLDFIELD LM
75
Pascal RICHARD
100
Peter ROOK LM
35
Colin NORTON
100
Stacey WEARN
55
Callum WHITE
50
Mike WRIGHT
20
Robert LEWIS
65
John WYATT *
65
Chloe WHITE *
65
Derek FOSTER
80
Simon MUNDAY
100
.
.
.
.
.
.
.
.
COWPLAIN GAS
Comp H'cap
W'VILLE 'C'
Comp H'cap
Carl FUGGLE
70
Rob DERRY Jnr
45
Gary CHURCHILL
45
Rob DERRY Snr *
60
Keith JONES
45
Andy PYCROFT
55
Gary KIRBY
80
Dave PINK
60
Neil KIRBY
75
Gary WILTON
75
Paul LEES *
70
Barry WOOLLEY
50
Terry LEES
45
Zak TRUSCOTT
50
Ray PITTMAN
40
Tom SHULTER
25
Gary SWATTON
60
Gary GREEN
70
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
EMSWORTH 'B'

Comp H'cap

W'VILLE 'D'
Comp H'cap
Bradley BALDWIN
35
Glen GRESHAM
65
Jim BALDWIN
70
Darren HARPER *
40
Matt BEARDSWORTH *
55
Daniel HARVEST
65
Paul MERRETT
70
Bill PHILLIPS
60
Jon MORRISON
65
Craig SKEGGS
75
Chester BAILEY
40
Harry WILSON
40
Wayne TALLEY
75
Lewis WILSON
30
Craig BUTCHER
25
Steve WILSON
85
Dean WHITING
55
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
NORTH END BOWLS

Comp H'cap

.
Comp H'cap
Tony ALLEN
10
.
.
Mike DOREY
80
.
.
Colin ELLIOTT
65
.
.
Richard JONES
55
.
.
Adrian PLEDGE *
80
.
.
Ian PLEDGE LM
50
.
.
Mark RICHMOND
40
.
.
Alan BASHFORD
30
.
.
Derek SANDY
40
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Previous Winter Div 2 Winners
YEAR
WINNERS
2018/19
?
2017/18
Post Office
2016/17
Portchester 'X'
2015/16
Bellair 'A'
2014/15
Cowplain 'z'
2013/14
Cowplain 'A'
2012/13
Emsworth
2011/12
Al's Club 'A'
2010/11
Portchester 'X'
2009/10
Fareham
2008/09
Portsmouth 'A'
2007/08
Gamekeepers 'A'
2006/07
Copnor 'D'
Division 3 (Tuesdays or Thursdays)
1
WATERLOOVILLE 'BUTLER BOYS'
6
COPNOR XCELS
2
AL's BAR
7
BROADOAK S.C.
3
LPWMC
8
WATERLOOVILLE 'B'
4
COWPLAIN 'B'
9
COWPLAIN MISFITS
5
CRANESWATER DANDY'S
10
ALEXANDRA BOWLS
TEAM NAME
.
TEAM NAME
.
ALEXANDRA BOWLS
Comp H'Cap
COWPLAIN MISFITS
Comp H'cap
Tony BEST
50
Ray AXTON
50
Ian COTTON
50
Malc BREWER
10
Karl DAVIES
50
Duncan CAMPBELL
45
Alan FREEMANTLE
40
Ted DOWSE *
30
Dave HARFIELD
50
Dave LEVY
35
Paul HUNT
50
Ian SHUTTLE
50
Matt SHEATH *
80
Dean BATES
50
Paul TAYLOR
40
Bradley WEEDON
15
Martyn POWER
80
Dave WEEDON
60
.
.
Barry DOSWELL
45
.
.
Adrian GREET
25
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
AL's CLUB
Comp H'cap
CRANESWATER DANDY
Comp H'cap
Archie ARCHER
50
Rob Dandy * LM
40
Paul ASHMORE
75
Mel DAVIES
50
James FARRELL
50
Brian ELSEGOOD
60
Gary LINTER
75
Brian GARSIDE
55
Trevor SANDERS *
65
Nick HUTTON
50
Karl SMITH
55
Ioan MOON
75
Kenny MORGAN
65
Tom SPARKS
40
Alex LINTER
20
Paul DANDY
65
Andy HOWELL
55
.
.
Rich HOWELL
60
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
BROADOAK SOCIAL CLUB
Comp H'cap
LPWMC 'B'
Comp H'cap
Gerr WHEELER
50
Bill PARSONS
65
Lance CORNWELL
50
Rich BURNETT Snr
45
Simon CORNWELL
50
Dave EASTERBROOK
30
Simon FLEMING
70
Ian FLEMING
35
Shaun COUNIHAN
50
Dave RIDDELL
65
Mike MARNER
60
Colin RICKETTS *
45
Mark RESTALL Snr
60
Steve SCOTT
65
Peter PROUD
60
Paul RICKETTS
30
Gary PARKER
60
Albert LOWE
20
Graham SHERVELL *
35
.
.
Tommy WAINWRIGHT
40
.
.
Mark RESTALL Jnr
50
.
.
.
.
.
.
COPNOR XCELS
Comp H'cap
W'VILLE 'B'
Comp H'cap
Andy CHAMBERS
60
Kelvin CONNOR
55
Barry FIGGINS
35
Natahan HICKLEY *
55
Dave GOWING *
40
Ben HOUNSOME
55
Tony HORTEN
70
Shaun HOUNSOME
50
Samuel LAXTON
55
Colin JOHNSON
65
Wayne LAXTON
60
Matt JOHNSON
45
Dean RUSSELL
35
Keith NEIL
55
Jason RUSSELL
40
.
.
Jim SMITH
50
.
.
Dave WHEELER
35
.
.
.
.
.
.
COWPLAIN 'B'
Comp H'cap
W'VILLE BUTLER BOYS
Comp H'cap
Gary CURTIS
70
Martin ANDREAE
55
James CURTIS
55
Lee BOND
50
Will GARRETT
55
Andy BOYD
45
Pete GORVIN
55
Geoff BURNARD
55
Dave PITMAN
40
Shaun CROXFORD *
80
Doug POWELL *
30
Kevin DAVIS
45
Roy STEERE
50
Darren EMMS
35
Rich WILLIAMS
25
John MIDDLETON
50
.
.
St John SYLVESTER
70
.
.
Martyn WILLIAMSON
60
.
.
James WILLIAMSON
60
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
Previous Winter Div 3 Winners
YEAR
WINNERS
2018/19
?
2017/18
Waterlooville 'D'
2016/17
Waterlooville 'C'
2015/16
Pompey Royals
2014/15
Copnor Cuestars & Copnor 'F'
2013/14
Copnor Xcels
2012/13
Craneswater 'Z'
2011/12
Waverley Bowls
2010/11
Cowplain 'A'
2009/10
TopSpot
2008/09
Portsmouth 'D'
2007/08
Emsworth
2006/07
Gamekeepers Gas
.
.
.
.
Previous Winter Div 4 Winners
YEAR
WINNERS
2015/16
N/A
2014/15
Copnor Cuestars & Cowplain 'B'
2013/14
Cowplain 'B'
2012/13
Copnor Cuestars
2011/12
Post office 'B'
2010/11
Waverley Bowls
2009/10
Craneswater Masters
2008/09
Waterlooville 'X'
2007/08
Copnor Bhoys
2006/07
Craneswater 'Z'

PLEASE NOTE THAT HANDICAPS FOR DIVISIONS 1, 2, & 3 SHOULD BE USED ONLY IN CUP COMPETITION MATCHES (PETER ROOK LEAGUE CUP, ASSOCIATION CUP & SID MATTHEWS CUP).

*************************************

Please can teams captain or vice captain send Steve Toms their email address or other contact email address, as if we do have to contact you regarding your result, or if you wish send me your result, it would be much appreciated.

BILLIARD LEAGUES 2013

Dates for the Start of the Billird League will be:

Div 1 Thursday -

Div 2 Tuesday -

The fixtures will be on the fixture page and the number of your team will be on the registrations page, when more info is available. Thanks

***********************************

Please do not use the links below


Home Background Teams Fixtures Tables Competitions Committee Contact Maps Addresses